Kaip gauti autizmo diagnozę suaugusiam asmeniui?

person typing on MacBook Pro on brown wooden table during daytime photo
person typing on MacBook Pro on brown wooden table during daytime photo

Savidiagnozė

Jeigu skaitote šį puslapį, Jums ar Jūsų artimajam, be abejo, kilo mintys apie galimą autistiškumą. Pirmiausia, prieš kreipdamiesi profesionalios pagalbos, galite nemokamai atlikti savidiagnozės testą internete.

Keli testų variantai:

https://embrace-autism.com/raads-r/#test

https://www.clinical-partners.co.uk/for-adults/autism-and-aspergers/adult-autism-test

https://agora-fobija.lt/autizmo-testas-suaugusiems-cohen/

Savęs pažinimo kelyje taip pat labai svarbu suprasti, ar Jūsų asmeninės patirtys atliepia kitų suaugusių autistiškų asmenų patirtis, o tai tai galite padaryti bendraudami neoficialiose grupėse socialiniuose tinkluose, sekdami autistiškų asmenų advokacijos veiklą, žiūrėdami knygas ar filmus autizmo tema.

Save atstovaujančių suaugusių autistiškų asmenų grupė Lietuvoje "Mes spektre":

https://www.facebook.com/groups/2820087648214605

Oficiali diagnozė

Nors savidiagnozė yra labai svarbus etapas, tačiau rekomenduojame kreiptis pagalbos į profesionalus. Norint aptarti savo ypatumus ar dirbti su kasdienybės iššūkiais, Jums reikės psichologo ar psichoterapeuto pagalbos.

Jeigu esate pasiryžę oficialiai autizmo diagnozei (Lietuvoje suaugusiems autizmo diagnozė įteisinta 2015 m.) - ją suteikti gali tik suaugusiųjų psichiatras. Jeigu autizmo diagnozę turėjote iki pilnametystės, reiktų praeiti procesą iš naujo.

Į psichiatrą galite kreiptis privačiai arba, gavę šeimos gydytojo siuntimą, valstybinėje sveikatos įstaigoje. Nusiteikite, kad vizito gali tekti palaukti net keletą mėnesių.

Deja, kol kas Lietuvoje ne visi specialistai turi užtektinai žinių apie suaugusiųjų autizmą (ypač moterų), todėl pasidomėkite specialistais, kuriuos rekomenduoja kiti autistiški žmonės ar dirbantys autizmo srityje.

man in white dress shirt holding black tablet computer
man in white dress shirt holding black tablet computer